۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دی   :  جستجو 
                                                                               بهمن ماه 1391

 عنوان اخبار
1391/11/3 مجمع چهار درصدي حسابداران خبره
1391/11/3 موديان مالياتي و تكاليف یک‌طرفه پيش‌رو
1391/11/3 دستورالعمل رسيدگي به حساب تعديلات سنواتي
1391/11/3 دستورالعمل اعطای معافیت درآمد صادرات
1391/11/4 ماده 119 قانون برنامه پنجم، دستاویزی دیگر برای اخذ مالیات غیرقانونی
1391/11/5 بودجه سال 1392 هفته آینده به مجلس ارائه خواهد شد
1391/11/5 بودجه سال 1392 انقباضی نیست
1391/11/7 واردات طلا و نقره مشمول دریافت ارز مبادلاتی
1391/11/7 چگونگی ورود سازمان مالیاتی به بازار ارز
1391/11/7 آغاز بررسی تاثیر فاز دوم «هدفمندی» بر بورس
1391/11/7 بلوک5 درصدی بانک صادرات، 14 بهمن عرضه می شود
1391/11/9 کاهش دو درصدی نرخ سود تسهیلات ریالی صادراتی
1391/11/9 نحوه پذیرش سوابق بیمه بافندگان قالی، قالیچه، گلیم و زیلو اعلام شد
1391/11/11 برگزاري جلسه هم‌اندیشی اجرای دستورالعمل کنترل داخلی
1391/11/11 حذف خدمات بيمه اي از مصاديق اضافه شده به امور مصرح در ماده 104 ق.م.م
1391/11/12 نقدی بر پیش‌نویس دستورالعمل الزامات افشای حداکثر سود قابل تقسیم
1391/11/14 بررسی مجدد لایحه تحول مالیاتی

مجمع چهار درصدي حسابداران خبره

مجمع 4 درصدي حسابداران خبره

حضور 4/4 درصد اعضا در جلسه مجمع نوبت دوم

مجمع عمومي سالانه انجمن حسابداران خبره (نوبت دوم) با بيش از 5 هزار عضو، مانند گذشته با حضور اقلیت حدود 4/4 درصد اعضا (با حضور حدود 220 نفر عضو) تشکیل شد چرا؟! بازهم در این جلسه، شورای‌عالی زحمتکش و تلاشگر (تقریبا دائمی با اکثریت 4 و +1 یا 2) مورد سوال قرارگرفتند چرا؟

 راهکار پیشنهادی، واگذاری کارها به نسل جوان و با مشاورت افراد با تجربه این عزیزان شورای‌عالی زحمتکش و تلاشگر چرا باید این‌چنین مورد سوال معدودی از اعضا حتی یک نفر (که بدون بدون تعارف حرف دلشان را می‌گوید) قرار بگیرند چرا قبول زحمت می‌کنند و حتي با «شنیدن این نوع خسته نباشید» به کار خود ادامه دهند؟ با توجه به مراتب زیر و این واقعیت که آنها نتوانسته‌اند اعضا را براي حضور فعال در انجمن جلب كنند، پیشنهاد می‌شود استعفا و اجازه دهند تا اعضای جدید (نسل جوان) در شورای‌عالی عضو باشند (نه از مدیران اجرايی انجمن) و سکان انجمن را به دست گیرند و اعضاي فعلي و ديگر افراد با تجربه وظيفه مشاوره را بر عهده بگيرد.

علت بي‌علاقگي اعضاي انجمن چيست؟

اين بي‌علاقگي در انجمنی که طي 32سال گذشته با تلاش تعداد معدودی اعضا به اينجا رسيده و بخشی از نيازهای جامعه حرفه‌ای و آموزشی لازم و ارتقا و معرفی حرفه را بر عهده داشته مناسب نيست.

استفاده كنندگان از خدمات سريع انجمن (و مردم از بیرون) بر این تصورند که شورای‌عالی انجمن، منتخب انجمن 5000 نفره هستند، درحالی که این‌طور نیست.

به جز اوايل دهه 60 که تعداد حاضران تقریبا قابل توجه بودند بقیه سال‌ها کمتر شده و امسال هم به 4/4 درصد اعضا رسید، جامعه حسابداران هم پس از 11 سال به این سرنوشت دچار شد چرا؟! مجمع عمومی جامعه از سال 1380 (طی 4 بار) همواره در همان نوبت اول با حضور بیش از 50 درصد اعضا تشکیل شد متاسفانه در سال جاری که اساسنامه جديد حاكم بود (كه بدون حضور موثر نظرات شوراي عالی پیشنهاد و تصویب شده بود)، جلسه مجمع به نوبت سوم افتاد و با حضور بیش از 17 درصد اعضا تشکیل شد.

در انجمني که نظارت قانونی و مصوبه و مقرراتي نیست شورای‌عالی انجمن که همه کارهای انجمن را بر عهده دارد،چه دارد بگوید؟ طی سی سال گذشته این شورای‌عالی (بيشتر با حضور تعدادي از اعضای تقریبا دائمی)، چه اقدامی برای جلب حضور اعضا انجام داده‌اند؟

فعالیت انجمن تقریبا شده یک فعالیت آموزشی و با حضور یک عده قلیل افراد زحمت کش (عمدتا دائمی) که به جای شنیدن «خسته نباشید» از اعضا، در مجمع با سوال و انتقاد روبه‌رو‌ می‌شوند.

انتظار است که این عزیزان از سوال، عصبانی و دلخور نشوند و به اعضا (حتی اگر یک نفر باشدکه بدون تعارف اشکالات را بگوید) حق بدهند که به دلیل ابهامات و وقایع اتفاق افتاده سوال و انتقاد کنند. نه اینکه خدای ناکرده با عکس‌العمل و رفتارهای گاه خشن و حق به جانب معدودی از شورای‌عالی روبه‌رو‌ شوند تا بازهم خدای ناکرده این معدود اعضا فکر کنند که اینجا چه خبر است که اینطور به آن چسبیده و دوخته شده‌اند؟

اگرچه این وصله‌ها به عمده این افراد زحمتکش و عمدتا دائمی، آن هم پس از سی سال عضویت، نمی‌چسبد اما نمی‌شود به اینگونه اعضا گفت اینطور فکر نکنند چرا شورای‌عالی این توهین ها و افتراها و انتقادات را می‌پذیرد؟ آیا خود شما از اين همه تذكر و انتقاد دائمي خسته نشدید؟

چرا دیگر مجامع حرفه‌ای با حضور اکثریت اعضا تشکیل می‌شود؟

چرا مجامع عمومي انجمن در سال‌هاي 1351 تا 1356 در اولين جلسه با حضور اكثريت اعضا تشكيل مي‌شد؟ (شايد اکثر اعضا حسابدار و حسابرس حرفه ای بودند و شورای‌عالی هم روسا و مقامات مسوول‌ انضباط مالی و حسابداران شاغل بودند (به نوعی مقامات مسوول‌ برای ایجاد کار و تقسیم کار). چرا در مجامع حرفه‌اي مشابه (كانون وكلا، كانون كارشناسان رسمي و...) اعضا به طور فعال حضور دارند؟

شاید عده‌اي بر این باورند که اعضاي مجامع انجمن‌هاي حرفه‌اي وقتي حضور فعال دارند كه انجمن و فعالیت شوراي‌عالي انجمن در راستای تحقق اهداف انجمن و كار و شغل و منافع اعضاي فعال باشد به طور قطع با توجه به ماهيت فعالیت انجمن، این برداشت نمی‌تواند متصور باشد.

اين گروه اعضاي عزيز و زحمتکش اين حرفه هستند که طی 30 سال گذشته همواره و نوبتی در شورای‌عالی بوده‌اند و تلاش پیگیر دارند اما باز هم اعضا، حضور فعال ندارند و اعضای حاضر هم گاه سوال و انتقاد دارند. چرا؟

بيشتر این اعضا و اعضای کمیته‌ها (از جمله اینجانب) زندگی حرفه‌ای و کار و نام و شهرت خود را در فعالیت انجمن مي‌دانند. اما متاسفانه برخی از اعضا به خود اجازه می‌دهند، برخی از این اعضای زحمت‌کش و تلاش‌گر را متهم کنند که عضویت در شورای‌عالی پلکان شهرت و کسب و کار است.

مجله حرفه‌ای انجمن با عکس‌های فتوژنیک

مجله انجمن كه مورد بهره‌برداری بيشتر حسابداران، حسابرسان، مديران اجرايي و مقامات و دانشجویان رشته حسابداري بوده است، ابزار معرفی انجمن به مقامات مسوول کشوراست. معلوم نیست با تصمیم چه کسانی در دو سال اخير و با مديريت جديد هیات تحريريه، عکس‌های فتوژنیک افراد شهیر حسابداری و حسابرسی (عمدتا اعضای دائمی شورای‌عالی) را روی جلد قرار می‌دهند و روی گیشه‌های روزنامه‌فروشی در کنار عکس هنر پیشگان و خوانند‌ه‌ها رقابت می‌کند. کدام مسول قوه مقننه، حسابدار يا حسابرس کشور، مجله حسابدار را از روی گیشه می‌خرد؟ عکس‌های روی جلد یاد‌آور عکس‌های کلارک گيبل، کرک داگلاس، برت لنکستر، فرانک سیناترا و... است. چاپ عکس بزرگان و پیشکسوتان، قبل از مردن آنها کار خوبی است، اما نه از این نوع و آن هم به شكل انحصاری.

این سوال پیش می‌آید که آیا دیگر انجمن‌هاي حسابداري دنيا از آمريكا، انگلستان، استراليا، هند، پاكستان، عراق، و... كدام يك اين‌طور نوبتي عكس‌هاي زيباي فتوژنيك و يادگاري چاپ مي‌كنند؟ چاپ عکس افراد خاص به مناسبت موقعیت خاص (انتخابات) تبلیغ هم تلقی میشود و اين سوال مطرح شده است؛ که آیا معرفي و تبليغ تعداد معدودي از اعضا بايد با هزینه اعضا باشد؟ چرا با این نوع هزینه ها در مجمع پیشنهاد افزایش حق عضویت را هم می‌دهند؟

6- فعاليت آموزشي يا حرفه حسابداري؟

فعاليت مركز آموزش به عنوان تامين‌كننده بيشتر منابع مالي انجمن، كه از يك سو خدمت به آموزش و تربيت حسابداران كشور است و از يك سو تبديل شدن انجمن به نهاد ‌آموزشي صرف، آيا با اهداف انجمن همسو است. آيا باید مدیر اجرايی، عضو شورای‌عالی باشد؟ اگر خوب است چرا دبیر کل را مجبور كردند از عضویت شورای‌عالی استعفا دهد؟ شاید بگويید چرا این تذکرات در جلسه گفته نشد، اما آنچه كه در اين سال‌ها گفته شده چه پاسخي در برداشت؟

7- مدیریت و برگزاري مجامع عمومي، تخصص اعضا است، اما نه اینگونه؟

به طور قطع انتظار اعضا آن است که در برگزاری مجمع، آن هم بعد از 30 سال و اندی تجربه، سامانه شناسايي اعضاي شرکت‌کننده در جلسه، اخذ امضا از اعضا، توزيع برگه راي با مشخصات قانوني و عرفي و منطقي بين شركت‌كنندگان هنگام ثبت‌نام، وجود صندوق/ گلدان براي جمع‌آوري آراء در جلوي ميز هيات‌ رييسه و نظارت كامل بر مراحل ثبت‌ نامه، شناسايي و توزيع برگه وجود داشته باشد، به طور قطع فرآيندهاي نامطلوب از جمله: جمع‌آوری آراء در كارتن پاره، اخذ برگ راي پر شده توسط كادر اداري خارج از سالن هنگام خروج زودتر برخی اعضا، وجود دسته‌برگ راي در دست كارمند اداري، توزيع برگه راي آخر جلسه و به هنگام معرفي اعضا و موارد اين چنين در شأن انجمن نيست.

امسال هم که خوشبختانه ريیس مجمع یکی از پیشکسوتان حرفه حسابداری و مورد وثوق، احترام و علاقه اکثریت اعضا و مهم‌تر از آن متخصص و متبحر در مجمع داری، با داشتن تجربه 30 ساله مجمع داری، بود حتما اين موارد خوب رعايت شده است. در رعايت روال معمول ساير مجامع امسال حتما بايد صورت‌جلسه مشروح مذاکرات تهیه و نظرات همه اعضا در صورت‌جلسه مزبور ثبت شود و در دستور کار شورای‌عالی قرار گيرد. اما ايرادهاي جزئي قابل گفتن است آن هم براي آموزش.

اگر به كانديدها اجازه صحبت كمتر از 5 دقيقه بدهند بايد وقت براي همه داوطلبان مساوي باشد و قاعدتا نبايد اجازه داده شود به مدير اجرايي آموزش كه داوطلب شوراي عالي است 15 تا 20 دقيقه بيشتر از ديگران صحبت كنند و خداي ناكرده به يك داوطلب وقت كمتري داده شود و...

در جلسه، تهیه پیش‌نویس اساسنامه برای نظرخواهی گزارش شد اميدواريم كه شوراي عالي پيش‌نويس تهيه كند كه تمامي مطالب سوال و اعتراض نباشد. خداي ناكرده رياست شوراي عالي موروثي نشود تا به سختي بتوان آنرا پس گرفت.

دکتر عباس هشی

حسابدار خبره و حسابدار رسمي، عضو هیات علمی گروه حسابداری دانشگاه شهید بهشتی