۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دی   :  جستجو 
                                                                               ارديبهشت1392

 عنوان اخبار
1392/2/24 اصلاح ساختار بورس برای تقویت اقتصاد سالم
1392/2/24 پرداخت سود مجمع فرابورس از اول خرداد
1392/2/25 نحوه ارسال اطلاعات توسط موديان ملزم به استفاده از سامانه فروشگاهي
1392/2/25 نحوه تسعير دارايي‌ها و بدهي‌هاي ارزي بانك‌ها
1392/02/30 دستورالعمل سازمان مالياتي در خصوص نحوه دريافت اطلاعات از سامانه هاي فروشگاهي
1392/2/31 تمدید مهلت ارسال اطلاعات سال 91 (بهار, تابستان , پائیز , زمستان)

اصلاح ساختار بورس برای تقویت اقتصاد سالم

فتحی‌پور در یادداشتی اعلام کرد: '

اصلاح ساختار بورس برای تقویت اقتصاد سالم

اکونیوز:رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در یادداشتی،ضمن اشاره به ساختار کنونی بورس در کشور، گفت: برای تقویت اقتصاد کشور لازم است ساختار بورس اصلاح شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)،" ارسلان فتحی‌پور "نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و بخش آهوراند در مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی با اشاره به بازار بورس و ساختار کنونی آن، به ارائه راهبرد‌هایی برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور پرداخته که در ذیل می‌خوانید:

بورس اوراق بهادار تهران به عنوان یکی از اصلی‌ترین ارکان بازار سرمایه در کشور می‌باشد که قادر است پس‌اندازهای راکد کشور را به سمت تولید، رشد و توسعه‌ی اقتصادی هدایت کند.

بازار سرمایه ارتباط نزدیکی با ساختار اقتصادی کشور دارد که روند آن نشان دهنده‌ی وضعیت اقتصادی کشور می‌باشد به گونه‌ای که می‌توان گفت بورس نشان دهنده‌ی آیینه‌ی تمام نمای اقتصاد یک کشور می‌باشد.

توسعه‌ی بازار و سرمایه نقشی مهمی در رشد درآمد ملی و رفاه عمومی جامعه دارد. به گونه‌ای که در حقیقت بازار بورس به عنوان دماسنجی برای اقتصاد بوده که کاهش شاخص آن در حالت کلی به معنای رکود و افزایش آن به مفهوم رونق اقتصادی است.

عواملی که بر شاخص قیمت‌های سهام فعال در بورس مؤثر است به ۲ دسته‌ی کلی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

عوامل بیرونی ( عوامل کلان)؛

آن دسته از عواملی است که خارج از اختیارات مدیران شرکت‌ها بوده و فعالیت شرکت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این عوامل در قالب عوامل سیاسی و اقتصاد کلان می‌باشد.

- عوامل داخلی (عوامل خرد)؛

آن دسته از عواملی است که در ارتباط با عملیات شرکت و تصمیم‌گیری‌های مدیریت شرکت می‌باشد.

در ایران نیز بر اساس مدل شارپ، عوامل درونی و بیرونی، آثار مثبت و منفی کوتاه‌مدت و بلند‌مدتی بر شاخص، تحمیل می‌کنند. در هفته‌های اخیر شاهد افزایش شاخص بوده‌ایم که ارزندگی سهام شرکت‌ها و آرامش سیاسی از مهم‌ترین علل این رشد می‌باشد. در حال حاضر پرسش‌هایی از این قبیل که آیا رشد بازار ادامه خواهد داشت و هیجان خریداران تا کجا می‌رود، نقل بسیاری از محافل است؛

افزایش نرخ ارز برای شرکت‌هایی که صادرکننده می‌باشند رشد سودآوری به خصوص در نیمه‌ی دوم سال ۹۱را فراهم نموده است و دیگر شرکت‌هایی که واردکننده می‌باشند و ارز با نرخ مرجع دریافت نمی‌کنند، شاهد افزایش هزینه‌های خود شده‌اند، اما در مجموع به این علت که شرکت‌های صادراتی دارای وزنه‌ی سنگینی در بورس تهران می‌باشند، برآیند آن تأثیر مثبتی بر بازار بورس داشته است.

افزایش نرخ ارز برای شرکت‌هایی که صادرکننده می‌باشند رشد سودآوری به خصوص در نیمه‌ی دوم سال ۹۱را فراهم نموده است و دیگر شرکت‌هایی که واردکننده می‌باشند و ارز با نرخ مرجع دریافت نمی‌کنند، شاهد افزایش هزینه‌های خود شده‌اند، اما در مجموع به این علت که شرکت‌های صادراتی دارای وزنه‌ی سنگینی در بورس تهران می‌باشند، برآیند آن تأثیر مثبتی بر بازار بورس داشته است.

از طرف دیگر وضعیت منفی بازار، مسئولان را به تحرک واداشت تا به مهار افت قیمت‌ها اقدام نمایند. در این خصوص طرح بیمه‌ی سهام یا به عبارت دیگر اختیار فروش تبعی توسط سازمان بورس اجرا شد، در حال حاضر در نماد و از آنجا که این مسئله تضمین کننده‌ی نرخ سالیانه ۲۰ درصد سود برای سهم است، موجب افزایش جذابیت سهم و ورود به سهم برای سهام‌دار می‌باشد.

کاهش تنش‌های سیاسی در حوزه‌ی سیاست خارجی نیز موجب خوش‌بینی به آینده شده به گونه‌ای که شاخص، رشدی حدود ۱۰ درصد را تجربه نموده است اما بخش اعظم این رشد به واسطه‌ی گروه پتروشیمی و فلزات اساسی بوده است.

پس در کل نمی‌توان گفت که کلیت بازار مثبت بوده بلکه بازار تنها به مدد این گروه‌ها رشد این چنینی را رقم زده است. حال اگر در فضای سیاسی و (۱+۵)، اتفاق خاصی نیفتد، انتظار افزایش قیمت‌ها را خواهیم داشت.

به عبارت دیگر با توجه به سطوح پایین قیمتی موجود و وضعیت بنیادی شرکت‌های بورسی انتظار کاهش نمی‌رود، اما این مسئله لزوماً به معنای رشد بازار در نیمه‌ی دوم سال نیست یعنی بورس برای تداوم رشد خود نیاز به فراهم شدن شرایط لازم دارد از جمله‌ی این شرایط می‌توان به گزارش مناسب عملکرد شرکت‌ها، مسائل سیاسی و کلان اقتصادی مناسب و انتخابات پیش روی ایران و آمریکا اشاره کرد.

در آخر لازم به ذکر است که سهام‌داران باید دید بلندمدتی را با توجه به نرخ ارز، طلا و سایر متغیرهای تأثیرگذار بر بورس داشته باشند و نباید تحت تأثیر جوّ روانی بازار قرار گیرند و اقدام به خرید و فروش نمایند.

اصلاح کارکرد بورس، حمایت همه جانبه و تقویت این نهاد تأثیرگذار برای کارکرد اقتصاد سالم در کشور

اصلاح نظام اطلاع رسانی بورس یکی از نکات مهم و اساسی برای توسعه فرایند درآمدزایی بورس محسوب می شود.

همچنین تقویت نهادهای پشتیبانی کننده سازمان بورس مانند سازمان حسابرسی مستقلو تغییرات لازم در نحوه تنظیم و ارائه سهام، از جمله ایجاد سهام بی نام نیز از دیگر عوامل سازنده و رشد درآمد زایی های این بخش از اقتصاد خواهد بود.

تغییرات لازم قانونی از جمله پذیرش سهام به عنوان وثیقه برای اعتبارات بانکیمی تواند اثرات ویژه ای بر روی سهام داشته باشد.

جلوگیری از ایجاد اخلال در کار بازار بورس از طریق معاملات دستوری و رابطه‌ایقطعا افزایش سهم بازار بورس از سرمایه در گردش اقتصادی کشور را به دنبال خواهد داشت. سوق دادن سرمایه‌های سرگردان داخلی به سمت تقویت بخش صنعتی و اقتصادی کشورنیز اساسی ترین عامل برای کم کردن میزان نقدینگی سرگردان، سودآوری برای سهام داران و بالابردن شاخص های اقتصادی است.

خبرگزاری اقتصادی ایران
1392/2/24
پرداخت سود مجمع فرابورس از اول خرداد

پرداخت سود مجمع فرابورس از اول خرداد

با توجه به مصوبه مجمع عمومی عادی سالانه در 15 اردیبهشت 92مبنی بر پرداخت سود نقدی 150 ریالی به ازاء هر سهم برای عملکرد سال مالی منتهی به 30 اسفند 1391، این سود به حساب بانکی سهامداران حقیقی از اول خرداد سال جاری و همچنین سهامداران حقوقی از اول دی ماه 92 واریز می شود.

معاونت اجرایی فرابورس از پرداخت سود 150ریال به ازای هر سهم برای عملکرد سال مالی 91، از اول خرداد به حساب بانکی سهامداران خبر داد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا) و به نقل از فرابورس، محسن حمیدیان با اعلام این خبرگفت:با توجه به مصوبه مجمع عمومی عادی سالانه در 15 اردیبهشت 92مبنی بر پرداخت سود نقدی 150 ریالی به ازاء هر سهم برای عملکرد سال مالی منتهی به 30 اسفند 1391، این سود به حساب بانکی سهامداران حقیقی از اول خرداد سال جاری و همچنین سهامداران حقوقی از اول دی ماه 92 واریز می شود.

وی تصریح کرد: سهامدارانی که تاکنون شماره حساب خود را به این شرکت اعلام نکرده اند شماره حساب بانکی خود را به امور سهام شر کت فرابورس اعلام کنند.

لازم به ذکر است شرکت فرابورس ایران برای سال مالی منتهی به 30 اسفند ماه 91 به ازای هر سهم 508 ریال سود پیش بینی کرده بود و در پایان سال 91 بر اساس صورت های مالی حسابرسی شده 554 ریال سود برای هر سهم محقق شد.

با توجه به مصوبه مجمع در 15اردیبهشت سال جاری مقرر شد، 150 ریال از این مبلغ بین سهام داران تقسیم و 250 ریال سود انباشته کنار گذاشته شود.

فرا بورس
1392/2/24
نحوه ارسال اطلاعات توسط موديان ملزم به استفاده از سامانه فروشگاهي

سازمان امور مالياتي کشور اعلام کرد:

نحوه ارسال اطلاعات توسط موديان ملزم به استفاده از سامانه فروشگاهي       

سازمان امور مالياتي کشور دستورالعمل نحوه ارسال اطلاعات توسط موديان ملزم به استفاده از سامانه فروشگاهي را اعلام کرد. به گزارش رسانه مالياتي ايران، بر اساس اين دستورالعمل سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر (عمده فروشي، خرده فروشي، طلاسازي، جواهر سازي) ، فروشندگان آهن آلات (عمده فروشي و خرده فروشي) ، فروشندگان لوازم صوتي و تصويري (عمده فروشي و نمايندگي) ، فروشندگان انواع رايانه و قطعات سخت افزاري (عمده فروشي و نمايندگي) ، فروشندگان ماشين هاي اداري و لوازم و قطعات و تجهيزات مربوط به آنها (عمده فروشي و نمايندگي) ، فروشندگان لوازم خانگي شامل برقي، گازي و نفتي (عمده فروشي و نمايندگي) هتل و هتل آپارتمان (هتل سه ستاره و بالاتر) ، تالارهاي پذيرايي ، رستوران و رستوران سنتي ، مشاوران املاک و مستغلات و داروخانه ها ملزم به نگهداري و ارسال فايل الکترونيکي اطلاعات به سازمان امور مالياتي هستند. همچنين، فروشندگان لوازم صوتي و تصويري (خرده فروشي) ، فروشندگان انواع رايانه و قطعات سخت افزاري (خرده فروشي) ، فروشندگان ماشين هاي اداري و لوازم و قطعات و تجهيزات مربوط به آنها (خرده فروشي) ، فروشندگان لوازم خانگي شامل برقي، گازي و نفتي (خرده فروشي) ، هتل پايين تر از سه ستاره ، چلوکبابي و اغذيه فروشي ملزم به نگهداري خلاصه وضعيت درآمد، هزينه با توجه به اطلاعات سامانه فروشگاهي هستند.

سازمان امور مالياتي
1392/2/25
نحوه تسعير دارايي‌ها و بدهي‌هاي ارزي بانك‌ها

نحوه تسعير دارايي‌ها و بدهي‌هاي ارزي بانك‌ها

بخشنامه شماره 42012 مورخ 18/2/1392 بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران

دانلود . . .

بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران
1392/2/25
دستورالعمل سازمان مالياتي در خصوص نحوه دريافت اطلاعات از سامانه هاي فروشگاهي

دستورالعمل سازمان مالياتي در خصوص نحوه دريافت اطلاعات از سامانه هاي فروشگاهي           

رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور به دنبال اعلام فراخوان جديد اين سازمان در خصوص الزام نصب و استفاده از سامانه هاي فروشگاهي توسط 10 گروه از صاحبان مشاغل ، دستورالعملي در خصوص مشخصات و نحوه دريافت اطلاعات از سامانه هاي فروشگاهي صادر کرد. به گزارش رسانه مالياتي ايران، متن اين دستورالعمل بدين شرح است : 1- با توجه به الزام صاحبان مشاغل به نصب و استفاده از سامانه فروشگاهي از ابتداي سال 1392، مؤديان مشمول مكلفند سخت افزار و نرم افزار متناسب با نياز واحدكسبي خود را انتخاب و حداکثر تا پايان ارديبهشت ماه سال مذکور ضمن نصب و راه اندازي سامانه فروشگاهي مراتب را به منظور استفاده از تسهيلات مقرر پيش بيني شده، با تکميل برگ ثبت نام و اعلام نصب و استفاده از سامانه هاي فروشگاهي که در برگيرنده اطلاعات هويتي آنان، مشخصات سخت افزار و نرم افزار و همچنين مشخصات فروشنده سامانه فروشگاهي مي باشد به اداره امور مالياتي ذيربط اعلام نمايند. شايان ذكراست مشخصات سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده برابر آيين نامه اجرايي ماده (71 ) قانون نظام صنفي اعلام شده توسط وزارت صنعت و معدن و تجارت خواهد بود. بديهي است نرم افزار مورد استفاده حداقل امكان ثبت خريد و فروش كالا، نگهداري موجودي كالا و ثبت هزينه ها و توليد فايل الکترونيکي را مطابق اين دستورالعمل داشته باشد. 2- مؤديان مشمول نصب و استفاده از سامانه‌هاي فروشگاهي كه طي سال شروع به فعاليت مي نمايند، حداکثر ظرف دو ماه از تاريخ شروع فعاليت، نسبت به نصب و استفاده از سامانه‌هاي فروشگاهي اقدام و مراتب را به شرح بنــد (1) به ادارات امور مالياتي مربوط اعلام نمايند. 3- مؤدياني که پس از موعد مقرر قانوني نسبت به نصب و استفاده از سامانه فروشگاهي اقدام مي نمايند مکلفند مراتب را به شرح بند (1) به اداره امور مالياتي ذيربط اعلام نمايند. بديهي است اين دسته از مؤديان مشمول استفاده ازمشوق ها و تسهيلات مقرر در قانون در آن سال نخواهند بود. 4- مؤديان ملزم به استفاده از سامانه فروشگاهي، مکلف هستند از ابتداي سال 1392 کليه خريد ها و فروش هاي خود را درسامانه فروشگاهي ثبت و نسبت به صدور الكترونيكي صورتحساب فروش مطابق فرم نمونه موضوع ماده 169 قانون ماليات هاي مستقيم و ماده 19 قانون ماليات بر ارزش افزوده از طريق سامانه مذکور اقدام نمايند . 5- مؤديان ملزم به نصب و استفاده از سامانه فروشگاهي از نظر انجام تکاليف به دو گروه به شرح ذيل تقسيم مي گردند : الف) مؤديان موضوع بند (ج) مادة (95) قانون مالياتهاي مستقيم، مكلفند اطلاعات داده شده به سامانه هاي فروشگاهي را در فرم خلاصه وضعيت درآمد و هزينه موضوع ضوابط اجرايي بند (ج) ماده (95) قانون مالياتهاي مستقيم ثبت و نگهداري نمايند و همراه اظهارنامه مالياتي سالانه تحويل واحدهاي مالياتي نمايند. ب) مؤديان مشمول بندهاي (الف) و (ب) ماده (95) قانون ماليات هاي مستقيم مکلفند فايل الكترونيكي اطلاعات خريد و فروش خودرا در دورة زماني تعيين شده طبق اين دستور العمل از طريق سايت WWW.TAX.GOV.IR براي سازمان ارسال ويا لوح فشرده آن را به اداره امور مالياتي محل فعاليت خود تحويل نمايند. (دوره هاي زماني ارائه اطلاعات خريد و فروش بصورت فصلي (بهار ، تابستان ، پاييز و زمستان) و از ابتداي سال 1392 حداکثر تا يك ماه بعد از پايان هر فصل مي باشد.) 6- در مواردي که بنا به عللي از جمله نقص فني دستگاه امکان ثبت اطلاعات خريد و فروش از طريق سامانه فروشگاهي ميسر نباشد، مؤدي مکلف است حداكثر ظرف مدت پانزده روز نسبت به رفع نقص اقدام و بلا فاصله رويدادهاي مالي مدت مذکور را در سامانه فروشگاهي ثبت نمايد. 7- مؤديان مشمول استفاده از سامانه هاي فروشگاهي، کماکان مکلف به رعايت ساير تکاليف قانوني از جمله نگهداري دفاتر روزنامه و کل و يا دفتر درآمد و هزينه مي باشند و موظفند حداقل ماهي يکبار خلاصه عمليات داده شده به سامانه هاي فروشگاهي را در دفاتر قانوني حسب مورد ثبت نمايند. مؤديان استفاده کننده از سامانه فروشگاهي به منظور تسهيل رسيدگي موظفند آيين نامه ها يا دستورالعمل هاي سامانه فروشگاهي و برنامه هاي آن و نحوه کار با نرم افزارهاي مالي مورد استفاده را حسب درخواست مأموران مالياتي در اختيار آنان قرار دهند. در ادامه اين دستورالعمل در خصوص ويژگي هاي فايل هاي الكترونيكي (اطلاعات خريد و فروش ) ارسالي به سازمان امور مالياتي کشور آمده است : مشخصات فايل الكترونيكي (اطلاعات خريد و فروش ) سازمان و راهنماي اجرايي مربوط به تسليم و ارسال الكترونيكي آن وهمچنين ريز فيلدهاي مورد نياز اطلاعات سه ماهه خريد و فروش از طريق بخش "صورت الكترونيكي معاملات" در سامانه عمليات الكترونيكي موديان مالياتي به نشاني WWW.TAX.GOV.IR در دسترس مي باشد. ضروري است مؤديان محترم مالياتي فايل مورد نظر را در اجراي دستورالعمل ماده (169) مکرر را از طريق سامانه الکترونيکي براي سازمان امورمالياتي ارسال ويا لوح فشرده آن را به اداره امور مالياتي محل فعاليت خود تحويل نمايند.

سازمان امور مالياتي
1392/02/30
تمدید مهلت ارسال اطلاعات سال 91 (بهار, تابستان , پائیز , زمستان)

سازمان مالیاتی

تمدید مهلت ارسال اطلاعات سال 91 (بهار, تابستان , پائیز , زمستان(

مهلت تسلیم و ارسال صورت معاملات چهارفصل (شامل فقط خرید , فروش و قرارداد )سال 1391 برای مودیان مالياتي صرفا بصورت الکترونیکی(برخط یا آنلاین و غیر برخط یا آفلاین ) تا پایان خرداد ماه تمدید شد . مودیان محترم توجه فرمائید تمدید شامل امتناع نمی باشد .

سازمان امور مالياتي
1392/2/31