۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دی   :  جستجو 
                                                                               آبان ماه 1393

 عنوان اخبار
1393/8/8 طرح پرونده های الکترونیکی در سازمان تأمین اجتماعی به زودی اجرا می شود
1393/8/8 دادستان کل کشور: بازرسان مالياتي، ناظران در اجراي قانون هستند
1393/8/8 بورس ایران با سومیـن بورس بزرگ دنیا مرتبط می شود
1393/8/8 تحقق 33 هزار میلیارد تومان درآمد‌های مالیاتی در هفت ابتداي 1393
1393/8/10 افت نوسانات در بورس تهران
1393/8/18 نهایی شدن اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال

طرح پرونده های الکترونیکی در سازمان تأمین اجتماعی به زودی اجرا می شود

مدیر کل نامنویسی وحساب های انفرادی سازمان تأمین اجتماعی:

طرح پرونده های الکترونیکی در سازمان تأمین اجتماعی به زودی اجرا می شود

مدیر کل نامنویسی وحساب های انفرادی صندوق تأمین اجتماعی گفت: طرح پرونده های الکترونیکی در شعب سازمان تأمین اجتماعی به زودی اجرا می شود.

 به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، سعید حسینی در کارگاه آموزشی وتخصصی نامنویسی وحساب های انفرادی که با حضور کارشناسان این حوزه در اراک برگزار شد، اظهار داشت: اگر طرح ساماندهی سوابق با ثبت بیش از 2 میلیارد رکورد سابقه به نتیجه نرسیده بود، هم اکنون با سیستم سنتی گذشته ادامه کار در شرایط کنونی متصور هم نبود.

وی افزود: هم اکنون سازمان تأمین اجتماعی دارای یکی از بزرگترین پایگاه های اطلاعاتی در کشور است واین امر بجز با همیاری کارکنان به ویژه کارکنان واحد نامنویسی وحساب های انفرادی میسر نبود که البته اجرای طرحی با این حجم از اطلاعات دارای اشکالاتی جزئی نیز است که توسط این سازمان در حال برطرف شدن است.

حسینی به اتفاقات خوشایندی که در یکی، دو سال اخیر در حوزه آی تی در سازمان تأمین اجتماعی رخ داده است، اشاره کرد و گفت: رویت سوابق بیمه شدگان به صورت اینترنتی، ارائه لیست پرداخت حق بیمه ماهانه کارکنان کارگاه ها، سامانه یکپارچه تعویض دفترچه ازجمله خدمات الکترونیکی سازمان است.

وی ادامه داد: اتفاق قابل توجه دیگر در تأمین اجتماعی اجرای پروژه پرونده های الکترونیکی است که به زودی در شعب این سازمان آغاز خواهد شد.

مدیر کل تأمین اجتماعی استان مرکزی با اشاره به اجرای طرح ساماندهی سوابق بیمه شدگان در اواخر دهه 70 واوایل دهه 80 گفت: این طرح یکی از اساسی ترین وزیربنایی ترین طرح های سازمان تأمین اجتماعی هم از لحاظ حجم وهم به لحاظ اهمیت بود که این دو عامل منجر به ثبت بیش از 50 سال سابقه بیمه شدگان که بالغ بر 52 میلیارد روز سابقه در سیستم سوابق شد.

کیومرث طهماسبی افزود: انجام چنین طرحی در یک بازه زمانی کوتاه را می توان ثبت رکورد همبستگی نامید واجرای این طرح سرآغازی بر شروع ارائه خدمت در بسترهای الکترونیک بود.

وی با بیان اینکه شفاف سازی وپاسخگویی از رویکردهای سازمان تأمین اجتماعی است، تصریح کرد: خدمات الکترونیک به عنوان یکی از اولویت های سازمان گسترش پیدا می کند.

سازمان تامين اجتماعي
1393/8/8
دادستان کل کشور: بازرسان مالياتي، ناظران در اجراي قانون هستند

دادستان کل کشور: بازرسان مالياتي، ناظران در اجراي قانون هستند

دادستان کل کشور در همايش بازرسان مالياتي موضوع تبصره يک ماده 91 قانون مديريت خدمات کشور از بازرسان به عنوان ناظران اجراي قانون ياد کرد. به گزارش رسانه مالياتي ايران، حجت الاسلام والمسلمين رئيسي، دادستان کل کشور در نخستين همايش بازرسان مالياتي موضوع تبصره يک ماده 91 قانون مديريت خدمات کشور که صبح امروز در سالن مدرس وزارت امور اقتصادي و دارايي آغاز شد، با تشريح ابعاد واقعه عاشورا، عمل به حق و نهي از منکر را بزرگترين درس و عبرت آن واقعه ياد کرد و افزود: پيام امام خميني(ره) و انقلاب اسلامي نيز متکي بر همين اصل است. وي با بيان اينکه در نظام اداري کنوني کشور، ملاک و معيار حق، عمل به قانون است، قانون مداري را مهم ترين اصل در اين زمينه برشمرد و اظهار داشت: قانون بايستي بدرستي و دقيق اجرا شود ولو اينکه ضعف هايي هم داشته باشد و يا در صورت اجراي قانون، بازخوردها، تبعات و مشکلاتي هم درپي داشته باشد و هيچ کس نبايد به خود اجازه قانون شکني بدهد. دادستان کل کشور، در ادامه با اشاره به منشور نامه امام علي(ع) به مالک اشتر، بر دو اصل اعتماد و نظارت تاکيد نمود و افزود: هر دوي اين اصل مهم اند و نه تنها نظارت و کنترل به معني سلب اعتماد نيست بلکه موجب تداوم اعتماد مي گردد. وي در خصوص ابعاد نظارت و بازرسي اظهار داشت: ممکن است در حوزه هايي همه مصاديق کنترل شود اما عموما برخي از مصاديق بصورت اتفاقي کنترل و بازرسي مي شوند. اجراي دستور سازماني و آنچه در قانون مالياتي آمده است، انجام آنها يک ضرورت است اما مهم تر از آن، تبيين اين موضوع است که اخذ و وصول ماليات چه نفعي دارد و فرار مالياتي چه ضررهايي بدنبال دارد؟ رئيسي خاطرنشان کرد: با ايجاد اين باور سازماني و تنوير افکارعمومي که فرار مالياتي ضد ارزش است و همه از آن خسارت مي بينند و در مقابل وصول مالياتي منجر به توسعه حقيقي ملي و انجام کارهاي اساسي و زيرساخت ها گردد، کار بازرسان نيز براي انجام اين وظيفه تسهيل مي گردد. وي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: در نظام مالياتي طي ساليان اخير اقدامات خوبي انجام شده است با اين حال، ظرفيت بيشتري نيز براي بهبود نظام مالياتي وجود دارد بويژه در جاهايي که برخي مشاغل و کسب و کارها، درآمدهاي واقعي را کتمان مي کنند که البته با ايجاد ساز و کارهاي لازم و قانوني توسط نهادهاي قانونگذار، نظام مالياتي نيز موفقتر عمل خواهد کرد. دادستان کل کشور، در پايان با ذکر اين نکته که رفتار مناسب ناظران و بازرسان، مي تواند مشوق اجراي قانون گردد و رفتار نامناسب زمينه گريزپذيري را به دنبال داشته باشد، ابراز اميدواري کرد با آغاز بکار فعاليت بازرسان مالياتي موضوع اين همايش، منجر به حسن جريان امور گردد.

سازمان امور مالياتي
1393/8/8
بورس ایران با سومیـن بورس بزرگ دنیا مرتبط می شود

با امضای تفاهمنامه بین شرکت های سپرده گذاری ایران و چین:

بورس ایران با سومیـن بورس بزرگ دنیا مرتبط می شود

این تفاهمنامه با موضوع ایجاد زمینه های سرمایه گذاری بین المللی و انتقال تجربیات فیمابین ایران و چین، همزمان با برگزاری اجلاس سالیانه اتحادیه تسویه و پایاپای آسیا - اقیانوسیه در پکن، به امضای مدیران عامل شرکت های سپـرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران و چین رسید.

با امضای تفاهم نامه همکاری فیمابین شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران و چین، بورس ایران با سومین بورس بزرگ دنیا مرتبط می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، این تفاهمنامه با موضوع ایجاد زمینه های سرمایه گذاری بین المللی و انتقال تجربیات فیمابین ایران و چین، همزمان با برگزاری اجلاس سالیانه اتحادیه تسویه و پایاپای آسیا - اقیانوسیه در پکن، به امضای مدیران عامل شرکت های سپـرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران و چین رسید.

براساس این تفاهم نامه، مقرر شد امکان سنجی لازم به منظور سرمایه گذاری و تامین مالی متقابل سرمایه گذاران و سرمایه پذیران در بازار سرمایه دو کشور ازطریق توسعه زیرساخت های بورس دو کشور صورت پذیـرد.

یکشنبه هفته جاری نیز بهره برداری از سامانه جدید و بومی پس از معاملات در بورس ایران با حضور مسئولان ارشد بازار سرمایه کشور در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار آغاز شد تا بدین ترتیب، یکی از مهمترین و کلیدی ترین زیرساخت های فنی لازم در راستای بین المللی کردن بورس ایران و جذب سرمایه گذاران خارجی در کشور، فراهم گردد. در این مراسم، دکتر صالح آبادی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز از تشکیل کارگروه ویژه در سازمان بورس برای تسهیل فرایند ورود سرمایه گذاران خارجی به بورس ایران خبـر داد.

لازم به ذکر است یکی از مهمترین الزامات ارتباط بازارهای سرمایه در دنیا، ایجاد ارتباط بین شرکت های سپرده گذاری اوراق بهادار و تسویه وجوه کشورهاست که وظیفه تسویه معاملات و ثبت و نگهداری اطلاعات دارایی سرمایه گذاران را برعهده دارند، از این رو امضای تفاهمنامه فیمابین شرکت های سپرده گذاری ایران و چین را می توان یکی از مهمترین گام ها در راستای ارتبـاط بازار سرمایه دو کشور برشمرد.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه کشور چین (CSDC) که خدمات ثبت و تسویه برای بورسهای شانگهای و شنزن را ارائه می دهد، با ثبت بیش از 7 هزار نوع ورقه بهادار متنوع به ارزش بیش از 4 هزار میلیارد دلار، یکی از بزرگترین شرکت های سپرده گذاری اوراق بهادار در دنیاست، این در حالیست که بازار سرمایه چین نیز به لحاظ ارزش دارایی های مالی سومین بورس بزرگ دنیا محسوب می شود.

سازمان بورس اوراق بهادار
1393/8/8
تحقق 33 هزار میلیارد تومان درآمد‌های مالیاتی در هفت ابتداي 1393

رییس سازمان امور مالیاتی خبر داد :

تحقق 33 هزار میلیارد تومان درآمد‌های مالیاتی در هفت ابتداي 1393

  به گزارش ایسنا، علی عسکری در حاشیه همایش بازرسان سازمان امور مالیاتی با بیان این‌که 95 درصد از درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده برای هفت ماهه اول سال به دست آمده است گفت: منابع محقق شده نسبت به مدت مشابه سال قبل 53 درصد رشد دارد.

 وی یادآور شد: پنج درصد از منابع پیش‌بینی شده مالیاتی از ابتدای سال تا پایان مهرماه عدم تحقق داشت.

درآمد مالیاتی بودجه 94 مشخص نیست

 رییس سازمان امور مالیاتی همچنین در مورد پیش‌بینی درآمد‌ مالیاتی در بودجه سال آینده گفت: تدوین لایحه بودجه سال 1394 در مرحله مقدماتی بوده و هنوز پیش‌بینی اعداد و ارقام انجام نشده است، این در حالی است که باید براساس برنامه‌های معاونت برنامه‌ریزی در آینده نزدیک در این مورد نیز به نتیجه برسیم.

قبل از مچ‌گیری پیشگیری می‌کنیم

عسکری در ادامه با اشاره به این‌که نظام مالیاتی در دوران تحول به سر می‌برد، گفت: در عین حال باید اذعان کنم که این نظام با توجه به کارکردی که در کشور دارد همیشه در معرض تهدید است.

 وی ادامه داد: قبول داریم که بسیاری از کارکنان ما با دست پاک کار می‌کنند، اما ممکن است افرادی هم باشند که از انجام رسالت خود دچار انحراف شوند.

 رییس سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: ما باید قبل از این‌که بخواهیم در مورد انحراف کارکنان خود مچ‌گیری کنیم باید اقدامات پیشگیرانه را انجام داده و افراد خاطی را شناسایی و به مسیر اصلی برگردانیم.

 استخدام پنج هزار نفر در سازمان امور مالیاتی

 عسکری همچنین در رابطه با مجوز استخدام 12هزار نفری در سازمان امور مالیاتی یادآور شد: آزمون‌های این استخدام در سال 1391 برگزار شد و پنج هزار نفر نیز بنابر مجوز معاونت برنامه‌ریزی و معاونت توسعه رییس جمهور در سال گذشته به استخدام این سازمان درآمدند.

 وی یادآور شد: هفت هزار نفر دیگر نیز از مجوز استخدام سازمان امور مالیاتی در سال جاری تعیین تکلیف شده و مسیر استخدامی آنها انجام می‌شود که در مجموع دو هزار نفر از 12 هزار نفر مدنظر هنوز در آزمون شرکت نکرده و با برگزاری آزمون جذب‌شان انجام خواهد شد.

عصر اقتصاد
1393/8/8
افت نوسانات در بورس تهران

افت نوسانات در بورس تهران

رئیس سازمان بورس با اشاره به تامین مالی ۲۰ هزار میلیاردی بورس از ابتدای سال گفت: در یک ماه گذشته بازار سرمایه با نوسانات کمی روبه‌رو‌ بوده است که نشان می‌دهد بورس به ثبات رسیده و به افق‌های بالاتری فکر می‌کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ علی صالح‌آبادی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه هنوز به جمع بندی در مورد فرمول کیفی‌سازی پالایشگاه‌ها نرسیده‌ایم، گفت: در روزهای گذشته جلسه‌ای در‌مورد وضعیت پالایشگاه‌های بورسی با وزارت نفت برگزار شد که دغدغه‌های بازار سرمایه در آن مطرح شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین درخصوص رقم تامین مالی بورس در 7ماه ابتدای امسال، اذعان کرد: در این مدت بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه تامین مالی صورت گرفته که گزارش آن نیز به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه شده است.وی در ادامه با اشاره به روند مثبت شاخص کل بورس در روزهای گذشته گفت: علاوه‌بر مثبت شدن شاخص‌های بورس، حجم معاملات نیز در بورس و فرابورس افزایش یافته است. صالح‌آبادی با بیان اینکه بازار سرمایه در همه دنیا صعود و نزول دارد، به سهامداران و سرمایه‌گذاران بورس توصیه کرد: سهامداران با دید بلندمدت به بازارهای مالی نگاه کنند.رئیس سازمان بورس افزود: در یک ماه گذشته، بازار سرمایه روند با‌ثباتی داشته و با نوسانات کمی در این مدت روبه‌رو‌ بوده است که نشان می‌دهد بازار به ثبات رسیده و به افق‌های بالاتری فکر می‌کند.

روزنامه دنياي اقتصاد
1393/8/10
نهایی شدن اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال

نهایی شدن اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال

اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده باید در کارگروه‌های مختلف، مراحل قانونی خود را سپری کند و پیشنهادهای مربوطه در این زمینه به مجلس ارائه ‌شود. وی با بیان اینکه اصلاح این قانون در مجلس در حال بررسی است و کمیسیون‌های خاصی تدوین شده که در این زمینه مشغول کار است، گفت: کارگروهی برای اصلاح این قانون تشکیل شده و در سازمان امور مالیاتی کشور کمیته‌هایی متشکل از اتاق اصناف، وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر مراکز مربوطه فعالیت می‌کنند و هر 48 ساعت گزارشی از آن تهیه و اعلام می‌شود. به گفته فاضلی نکته‌ مهم این است که تعامل خوبی برای اصلاح این قانون وجود دارد. البته ایراداتی در آن وجود داشت که در این زمینه اقدامات لازم انجام شد. رئیس اتاق اصناف ایران با تاکید بر اینکه نتایج ‌باید به‌گونه‌ای باشد که در نهایت به نفع جامعه، دولت و مردم باشد، گفت: کسبه از این نوع مالیات ناراضی بودند، چون ضربه شدیدی به تولید وارد می‌کرد و ما بارها تاکید کردیم که مالیات بر ارزش افزوده یک قانون است اما بسترهای اجرایی آن برای حوزه‌های مختلف اصناف اصلا فراهم نیست. وی یادآور شد: در حال حاضر این مالیات از تولیدکننده، تبدیل‌کننده، فروشنده و واردکننده اخذ می‌شود و این درحالی است که این مالیات فقط مالیات بر مصرف است و همه این اقدامات در نهایت به نفع مصرف‌کننده است.

روزنامه دنياي اقتصاد
1393/8/18