۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دی   :  جستجو 
 

مشاور 

تامین اجتماعی

==============


پرسش
کارفرمایان
پاسخ
 تامین اجتمای

==============

كد اقتصادي جديد
   
=================

پست الكترونيكي

=================

معرفي كتاب

=================
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مقالات حسابرسي ، حسابداري ، اقتصادي و بورس

آگاهی حسابداران از موضوعات حسابرسی

آگاهی حسابداران از موضوعات حسابرسی

 گارو هوانسیان‌فر

مخاطبان این نوشتار اعضای مالی هیات مدیره، مدیران مالی و روسای حسابداری واحدهای مورد رسیدگی هستند.

موضوعی كه می‏خواهم مطرح كنم آن است كه افراد یادشده بالا آیا باید از استانداردهای حسابرسی آگاهی داشته باشند و اگر پاسخ آن مثبت است، تا چه حدی باید آگاهی داشته باشند؟

این درست است كه كلیه اشخاصی كه رشته‏ حسابداری را در دانشگاه‏ها می‏خوانند، واحدهای حسابرسی را می‏گذرانند ولی آیا این مقدار آگاهی از حسابرسی برای این اشخاص كافی است؟ پاسخ خیر است. در حال حاضر مطالب چند واحد حسابرسی كه دانشجویان رشته‏ حسابداری در دانشگاه‏ها می‏گذرانند، بسیار سطحی بوده و بیشتر در حد جزوه‏ چند صفحه‏ای یا كتاب‏های جزوه‏ای هستند كه در نهایت دانشجویان از موضوع حسابرسی مطلبی را درك نمی‏كنند و با این مقدار اطلاعات ناچیز، نه می‏توان كارآموز حسابرسی شد و نه از آن اطلاعات در كار اجرایی حسابداری استفاده كرد.

كسانی كه در موسسات حسابرسی معتبر شروع به كار می‏كنند، از درجه كارآموز (پایین‏ترین رده در موسسات حسابرسی معتبر) كار خود را شروع می‏كنند و با توجه به هوش و ذكاوت و مطالعات بعدی، درجات كمك حسابرس، حسابرس، حسابرس ارشد و ... را طی می‏كنند و احتمالا در نهایت از مدیران ارشد یا شركای موسسات حسابرسی می‏شوند. ولی كسانی كه از ابتدا كار اجرایی حسابداری را در شركت‏ها شروع می‏كنند، تنها با امور حسابداری سروكار دارند و احتمالا اطلاعاتی از حسابرسی (حسابرسی واقعی و نه آنچه قبلا از جزوات یاد گرفته‏اند) ندارند یا اطلاعات آنها بسیار اندك است و كاربردی نیست.
حالا این سوال پیش می‏آید كه اشخاص یادشده بالا كه كار اجرایی در شركت‏ها انجام می‏دهند، چه نیازی به آگاهی از اطلاعات حسابرسی دارند؟ پاسخ این سوال این است كه این اشخاص باید كاملا متوجه باشند كه حسابرسان چه كارهایی را انجام می‏دهند، هر كاری را به چه منظوری انجام می‏دهند و می‏خواهند به چه نتایجی برسند. داشتن اطلاعات حسابرسی برای این افراد این توانایی را به آنها می‏دهد كه در موارد ضروری بتوانند با اعتماد به نفس كامل با حسابرسان بحث حرفه‏ای كنند و كلیه‏ اظهارات حسابرس را چشم بسته قبول نكنند. 

هرگاه حسابرس با آنها از استانداردهای حسابرسی صحبت می‏كند، این اشخاص باید از آن استانداردها اطلاع كافی داشته باشند. این اشخاص باید بدانند كه وظایف آنها چیست و حسابرسان چه وظایفی دارند و تا چه حدی می‏توانند در كار خود و رسیدگی‏ها پیشروی كرده و چه اطلاعات و اسناد و مداركی را از واحدهای مورد رسیدگی درخواست كنند.
مهم‏ترین موردی كه این اشخاص باید با آن آشنایی كامل داشته باشند، گزارش‏نویسی در حسابرسی است. آنها باید بتوانند در مورد هر بند گزارش حسابرس ، البته در صورت نیاز، با او بحث حرفه‏ای كنند و فورا تسلیم گفته‏های حسابرس نشوند. در مواردی اتفاق می‏افتد كه حسابرس بندی را در گزارش حسابرسی درج می‏كند كه یا آن بند نباید در گزارش حسابرس درج شود یا نحوه‏ نگارش آن باید تغییر یابد. در مورد بند اظهارنظر گزارش حسابرس هم افراد یادشده باید كاملا از درست بودن نوع اظهارنظر (یا عدم اظهارنظر) حسابرس مطمئن شوند.

مطلع بودن از تمام موارد بالا و توانایی در بحث حرفه‏ای با حسابرسان نیاز به داشتن تسلط كامل به استانداردهای حسابداری و حسابرسی دارد.

بنابراین به كلیه مخاطبان این نوشتار به عنوان یك حسابرس پیشنهاد می‏كنم كه كتاب استانداردهای حسابرسی را به طور كامل و به صورت عمقی مطالعه كرده و تاكید زیادی بر بخش‏های گزارشات حسابرسی داشته باشند.

عضو پیوسته انجمن حسابداران خبره مدیریت انگلستان 

 

1390/11/14 گارو هوانسیان‌فر